Przedstawicieli jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnich latach właściciele firm zaczynają mieć coraz więcej problemów z wyszukaniem odpowiednich ludzi na rozmaite stanowiska, aktualnie taki problem ma prawie pięćdziesiąt procent firm z różnych branż. Jak można zauważyć, tego typu sytuacja będzie miała miejsce w wielu gospodarkach, a Polska znajduje się sporo powyżej średnich wyników w ogólnym zestawieniu. Jest to skutkiem paru różnych przyczyn i z pewnością z takiej sytuacji są zadowoleni ludzie szukający zatrudnienia.
Opisywane problemy z zatrudnieniem zaczynają mieć firmy działające w różnych branżach, sytuacja tak naprawdę dotyczy doświadczonych pracowników fizycznych i kierowców, jak również specjalistów oraz inżynierów. Aktualnie powiedzieć już wręcz można o globalnym kryzysie, ponieważ skala zjawiska zaczęła osiągać mocno niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat pogłębiając się znacząco.
Wbrew powtarzanym opiniom, które stawiają wśród poszukiwanych zawodów informatyków, to statystyki pokazują co innego. Wprawdzie znalezienie dobrej osoby do działu IT bez przerwy nie jest proste, to w praktyce w całościowym zestawieniu zajmują oni dopiero ósme miejsce. A najciężej już od kilku lat jest zatrudnić wykwalifikowanych pracowników fizycznych.
Grupa ta jednak jest bardzo szeroka i obejmuje wiele zawodów. Przede wszystkim poszukiwani są monterzy, mechanicy i elektrycy, dużym zainteresowaniem cieszą się także spawacze, stolarze oraz osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. W każdej z tych branż bardzo trudno jest ze znalezieniem zaangażowanej, kompetentnej osoby do pracy w swojej firmie.
Kolejną naprawdę mocno poszukiwaną i ciężką do znalezienia grupą pracowników są kierowcy zawodowi, przede wszystkim autobusów i samochodów ciężarowych, a następnie inżynierowie i operatorzy maszyn. Kolejne pozycje przysługują branży gastronomicznej i usługowej – różnego rodzaju restauracje i hotele także nie mają łatwo jeśli mają w planach rozszerzyć zatrudnienie o porządne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Biorąc pod uwagę sytuacje niejednokrotnie można zobaczyć w sporej ilości branż zwiększającą się rywalizację o dobrych pracowników. Firmy które chcą pozyskać nowych muszą zaproponować coraz korzystniejsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy także są zmuszeni do stosowanych działań, którymi w pierwszej kolejności są zwiększone pensje.

Comments are closed.