Czemu coaching nie będzie lekiem na rozwiązanie wszystkich problemów.

Coaching stał się bardzo modnym wśród wielu osób hasłem. W praktyce będzie to pomoc innym osobom w tym, żeby mogli oni jeszcze lepiej działać i wspinali się na wyżyny możliwości i umiejętności. Coaching nierozerwalnie jest związany z trenerem osobistym, rolą którego jest wsparcie swojego podopiecznego w uzyskaniu celów, które on sobie wyznaczy.

Przez ostatnie lata dookoła coachingu pojawiło się wiele mitów, które wynikają z wielu powodów. Część osób w tym widzi lekarstwo na wszystkie problemy w osobistym i zawodowym życiu, z kolei inni podążają za modą, nie do końca mając świadomość, o co w tym tak naprawdę chodzi. W rezultacie doprowadzić to wszystko może do nierealnych celów, a potem gorzkich rozczarowań.

Częstym problemem jest na przykład twierdzenie, że jeżeli ma się już coacha, to będzie on mógł doprowadzić do oczekiwanej zmiany bez żadnego starania się ze strony podopiecznego. A w rzeczywistości sytuacja wygląda zupełnie inaczej. Coach to jest osoba, która pokaże kierunek i będzie motywować do działania, ale większość pracy i tak będzie musiała zrobić dana osoba.

Następnym z problemów jest postawa, że sama obecność coacha, jego osobowość i doświadczenie dadzą bardzo szybko efekty, często stwierdzenie takie będzie się słyszało od kolegów albo przełożonych. A z reguły po odbyciu kilku sesji wychodzi, że zmiany wymagają jednak dużego zdeterminowania i pracy własnej, i szybko zaczyna się pojawiać zniechęcenie oraz rozczarowanie.

Oczywiście wcale tak nie jest, że coaching ma jedynie ujemne strony i nie zdaje egzaminu, bo tak czy inaczej jest to metoda która się charakteryzuje sporą skutecznością i efektywnością. Będzie jednak wymagać właściwego podejścia w zasadzie od początku, wiele problemów się bowiem bierze z zupełnego niezrozumienia tego, na czym oparta jest praca z coachem.

Gdy ktoś świadomie będzie się decydował na zrobienie jakiś zmian w swoim życiu i jest zdecydowany, aby to wykonać, to obecność coacha z pewnością mu w tym pomoże. Po pierwsze będzie on pokazywał drogę, którą należy iść, aby zmiany, które się zamierza rzeczywiście poszły w dobrym kierunku.

Comments are closed.