Dobra praca – kilka sugestii od rekruterów

Zaprosiliśmy doświadczonego coacha z markowego portalu rekrutacyjnego szukampracy.pl do stworzenia listy najważniejszych porad dot. zwiększenia swoich szans na rynku pracy. Oto sugestie naszego gościa.

Wszyscy wiemy, jak orientacyjnie prezentuje się list motywacyjny i jakimi środkami go stworzyć. Na stronach WWW możemy odszukać wiele już przygotowanych przykładów tego typu listów, jak też wskazówek oraz podpowiedzi mówiących o tym, w jaki sposób właściwie je sformułować, jakie dane tam umieścić, jak przysposobić oprawę techniczną i tym podobne. Jednak czy dywagowałeś choć raz głębiej nad kwestią, czym naprawdę jest omawiany dokument, jak się przedstawia i po co się go przedkłada?

List motywacyjny stanowi uzupełnienie życiorysu zawodowego, czyli CV. Celem listu motywacyjnego jest zaprezentowanie własnej postaci, czyli swych zdolności, kwalifikacji i bagażu zawodowego. Oczywiście w takim dokumencie nie deliberujemy o wszystkich wrodzonych zaletach. Przedstawiamy tylko te zdolności, które bądą celowe w przypadku posady, o którą się staramy. Tym samym w liście przekazywanym podczas rekrutacji umieszczamy jedynie najważniejsze fakty, jako że to właśnie te detale będą przydatne dla prawdopodobnego pracodawcy podczas podejmowania decyzji o zatrudnieniu.

W liście motywacyjnym trzeba określić, dlaczego wziąłeś pod uwagę dane stanowisko i unaocznić, iż to właśnie Ty najlepiej nadajesz się na jego piastowanie. W piśmie trzeba uzasadnić, z jakiej przyczyny zabiegasz o tę właśnie pracę w tej konkretnie spółce. List motywacyjny ma również dowodzić, że masz wiedzę, czym zajmuje się firma, w jakiej chcesz się zatrudnić. Pisząc list motywacyjny, warto również powołać się na swoje doświadczenie (jeżeli takowe posiadamy), czyli dawne miejsca pracy, zrealizowane praktyki, kursy, dodatkowe zainteresowania etc.

Jeżeli już określiliśmy, czym jest list motywacyjny oraz jakiego rodzaju łączy się z nim zamiar, warto zastanowić się nad tym, jak wygląda list motywacyjny. Dokument ten należy tworzyć na komputerze, dzięki czemu będzie czytelny i przejrzysty. Nie powinien przekraczać arkusza A4. Powinien być podzielony na otwarcie, część właściwa oraz zakończenie. Formułując list motywacyjny, należy pamiętać o oficjalnej formie, sformułowaniach grzecznościowych oraz odpowiedniej edycji listu (wyrównanie do krawędzi, pozbycie się wierszy zawieszonych, znormalizowanie czcionek itd.).

Warto odnotować, że list motywacyjny jest kierowany do określonego przedsiębiorcy. Dlatego usiłując zdobyć stanowisko, w żadnym razie nie stosujemy tego samego pisma, lecz za każdym razem formułujemy nowy list oficjalny, dopasowany do miejsca pracy, o jakie wnioskujemy.

Autor: bezpłatne ogłoszenia dla szukających pracy

Comments are closed.