Kiedy przychodzi czas na przekwalifikowanie się.

Na pracowaniu większość dorosłych spędza większość życia, czasami może to nawet być więcej niż dziesięć w ciągu dnia. Z tego też powodu to, jak będziemy się w pracy czuli odbija się w znacznym stopniu na innych sprawach, wypoczynku czy relacjach z najbliższymi. Ciągły stres i napięcie wpływają bardzo negatywnie także na stan zdrowia danej osoby.
Jeśli sytuacja staje się nie do zniesienia, to być może najwyższa pora zastanowić się nad zmianami, niekiedy trzeba wręcz podjąć takie ryzyko. Przede wszystkim należy mieć pewność, czy źródłem problemów jest szef, u którego się jest zatrudnionym, czy też co się w pracy robi. W pierwszym przypadku można powiedzieć o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie będą odpowiadać warunki na jakich się jest zatrudnionym, wykonywane obowiązki czy wysokość pensji.
Jeżeli natomiast ktoś bez względu na warunki, w jakich pracuje nie potrafi się cieszyć z tego, co ma robić, to wówczas do czynienia się ma z toksycznym zawodem. W takich przypadkach pracownik nie widzi żadnych pozytywów, brakuje motywacji do rozwijania się i planowania swojej kariery zawodowej.
W pierwszej sytuacji w wielu przypadkach powinna wystarczyć zmiana pracodawcy, aby sytuacja wróciła do normy. Drugi przypadek będzie się najczęściej wiązał ze zdobyciem nowego zawodu, co bynajmniej nie oznacza, że trzeba będzie wszystko zacząć od samego początku, a umiejętności, które się ma przestają być potrzebne. W wielu przypadkach właśnie wcześniejsze doświadczenia mogą się bardzo przydać w wykonywaniu nowego zawodu.
Obawę części pracowników może budzić czas, jaki będzie potrzebny do kompleksowego zmienienia zawodu. Tu dokładne reguły nie są określone, sporo będzie bowiem zależało od tego, jakie się ma plany na przyszłość. W specjalistycznych zawodach może być nawet potrzebne kilka lat do osiągnięcia biegłości, lecz w niejednym przypadku może wystarczyć parę miesięcy.
Ważnym aspektem będzie także to, kto będzie pomagał podczas ustalania swojej przyszłości zawodowej, czy zająć się tym samemu, czy jednak zwrócić się po profesjonalną pomoc. Można zastanowić się nad spotkaniem z profesjonalnym doradcą, niejednokrotnie także na terenie urzędów pracy uzyskać można możliwość zawodowych konsultacji.

Comments are closed.