W jakiej sytuacji przychodzi czas na przekwalifikowanie się.

W miejscu pracy duża część z nas spędza sporą część życia, licznych przypadkach będzie to nawet więcej niż dziesięć w ciągu dnia. Z tego też powodu to, jak będziemy się w pracy czuli bardzo się odbija na innych sprawach, wykorzystaniu wolnego czasu czy relacjach z przyjaciółmi i rodziną. Zbyt duży stres i napięcie mogą bardzo negatywnie wpłynąć także na zdrowie pracownika.
Jeśli sytuacja staje się zbyt trudna, to może najwyższa pora zastanowić się nad zmianami, czasami wręcz trzeba je zaryzykować. Przede wszystkim należy mieć pewność, czy źródłem problemów jest szef, u którego się pracuje, czy jednak co się w pracy robi. W pierwszym przypadku mówi się o toksycznym pracodawcy, i to właśnie u niego nie odpowiadają warunki zatrudnienia, zakres obowiązków czy wynagrodzenie.
Natomiast jeśli ktoś bez względu na panujące warunki, w jakich pracuje nie potrafi się cieszyć z tego, czym się ma zajmować, to wtedy ma się do czynienia z toksycznym zawodem. W tego typu przypadku pracownik nie dostrzega nic pozytywnego, zaczyna brakować chęci do rozwoju i planowania swojej kariery zawodowej.
Jeśli chodzi o pierwszą sytuację przeważnie wystarczy zmienić pracodawcę, aby sytuacja uległa poprawie. Drugi przypadek wiąże się najczęściej ze zdobyciem nowego zawodu, co wcale nie oznacza, że zaczyna się wszystko od nowa, a dotychczasowe umiejętności idą w odstawkę. Niejednokrotnie właśnie wcześniej zdobyte doświadczenia bywają bardzo pomocne w wykonywaniu nowego zawodu.
Obawę wielu osób może budzić czas, którego będzie się potrzebować do kompleksowego zmienienia dotychczasowego zawodu. Tutaj nie ma dokładnie określonych zasad, dużo zależy bowiem od tego, czym się będzie chciało w życiu zajmować. Przy zawodach bardziej specjalistycznych może być nawet niezbędne kilka lat do uzyskania biegłości, lecz w wielu przypadkach może wystarczyć kilka miesięcy.
Istotnym aspektem będzie także to, kto będzie pomagał w czasie ustalania swojej zawodowej przyszłości, czy samemu się tym zająć, czy skorzystać z profesjonalnej pomocy. Zastanowić się można nad spotkaniem z zawodowym doradcą, niejednokrotnie także na terenie urzędów pracy można uzyskać możliwość konsultacji zawodowych.

Comments are closed.