Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na stopę bezrobocia.

Ostatnie kilka miesięcy to naprawdę dobra sytuacja na rynkach pracy – jak pokazują statystyki podane przez Ministerstwo Pracy, bezrobocie uzyskało najmniejszy od prawie trzydziestu lat poziom. W październiku bieżącego roku wynosiło około ośmiu procent, a spadki zanotowano w prawie wszystkich województwach. Sytuacja taka dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą wystąpić pewne kłopoty z wyszukaniem odpowiednich specjalistów.

Z pewnością taka sytuacja występuje w branżach związanych z nowymi technologiami, w nich już od paru lat ludzie mają świadomość tego, że stawianie warunków jest po ich stronie. Jednak taka sytuacja zaczyna mieć miejsce w coraz to nowych branżach, między innymi w obszarach, w jakich całkiem niedawno jeszcze warunki dyktowały firmy.

Taka sytuacja jest dość korzystna nie tylko dla osób szukających zatrudnienia, lecz i dla całości gospodarki, którą będzie rozruszał wzrost wynagrodzeń. Dodatkowo coraz większe znaczenie mają różne benefity, którymi motywuje się pracowników. Można do nich między innymi zaliczyć karty sportowe, prywatną opiekę medyczną czy ubezpieczeniowe pakiety dla całej rodziny.

Co ważne, w naszym kraju trendy przedstawiają się zupełnie inaczej, niż na całym świecie, gdzie jest obserwowany ciągły wzrost wysokości bezrobocia. Jak pokazują światowe dane już w bieżącym roku liczba osób bez stałej pracy osiągnąć nawet poziom blisko 200 milionów. Głównym powodem tego typu problemów jest gorsza sytuacja gospodarcza.

Pomimo tez wielu osób, postęp technologiczny i automatyzacja pracy nie mają dużego wpływu na poziom bezrobocia. Takie hasła słyszy się często od XIX wieku, a w dalszym ciągu pomimo wykorzystywania ogromnych ilości urządzeń i maszyn pracownicy dalej są niezbędni. Faktem jest natomiast to, że zaawansowane rozwiązania technologiczne będą powodowały wymieranie pewnych zawodów i tworzenie się innych.

Ich liczba w ostatnich latach rośnie bardzo dynamicznie, albo bezpośrednio korzystają one z technologii, albo będą zapewniać jej obsługę na odpowiednim poziomie. Dlatego też coraz bardzie widoczna jest decentralizacja zatrudnienia i powiększenie elastyczności zatrudnionych osób, które chcąc utrzymać się na rynku muszą inwestować we własny rozwój i nie obawiać się zmian.

Comments are closed.