Czy nowoczesne technologie mają ma duży wpływ na ilość bezrobotnych.

Ostatnie parę miesięcy to naprawdę dobra sytuacja na rynkach pracy – widać po danych udostępnionych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, poziom bezrobocia uzyskał najmniejszy poziom od 1991 roku. W październiku bieżącego roku wynosiło niewiele ponad 8 procent, a jakieś spadki widoczne były aż w 14 województwach. Tego typu sytuacja dla pracodawców będzie oznaczała, że mogą mieć oni coraz więcej problemów ze znalezieniem odpowiednich specjalistów.

Z całą pewnością taka sytuacja jest mocno widoczna w branżach związanych z nowymi technologiami, tam już od kilku lat pracownicy są świadomi tego, że to właśnie oni mogą dyktować. Jednak dość podobna sytuacja ma ostatnio miejsce w coraz większej ilości branż, także w obszarach, w których jeszcze do niedawna warunki dyktowali pracodawcy.

Sytuacja tego typu jest bardzo korzystna nie tylko dla samych pracowników, lecz również dla całości gospodarki, jaką pomoże napędzić odpowiedni wzrost pensji. Oprócz tego duże znaczenie zaczynają mieć różne benefity, którymi motywuje się pracowników. Zaliczają się do nich na przykład sportowe karty, prywatną opiekę zdrowotną czy ubezpieczeniowe pakiety dla pracowników i ich rodzin.

Co interesujące, trendy w naszym kraju przedstawiają się zupełnie inaczej, niż w innych krajach, gdzie obserwowany jest ciągły wzrost poziomu bezrobocia. Międzynarodowa Organizacja pracy ocenia, że w 2017 roku ogólna liczba ludzi bez stałej pracy może osiągnąć poziom nawet 200 milionów. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest pogorszenie sytuacji gospodarczej.

Wbrew tezom wielu ludzi, rozwój technologiczny i coraz większa automatyzacja nie mają wielkiego wpływu na poziom bezrobocia. Tego typu hasła często się słyszy od dziewiętnastego wieku, a cały czas mimo wymyślenia wielkiej liczby urządzeń i maszyn ludzie nadal są potrzebni. Faktem jest natomiast to, że zaawansowane rozwiązania technologiczne powodują znikanie niektórych profesji i powstawanie innych.

Liczba nowych zawodów w ostatnim czasie rośnie bardzo dynamicznie, albo korzystają one w bezpośredni sposób z technologii, albo będą zapewniać jej odpowiednią obsługę. Z takich też powodów coraz bardziej zaczyna być widoczna decentralizacja zatrudnienia i większa elastyczność zatrudnionych osób, które chcąc mieć atrakcyjne zajęcie inwestować powinny w swój rozwój i nie obawiać się zmian.

Comments are closed.