Jakich zawodów zaczyna najbardziej brakować na pracowniczym rynku.

<!–more–>W ostatnim czasie firmy zaczynają mieć coraz większe problemy ze znalezieniem pewnych ludzi na różne stanowiska, obecnie ma taki problem prawie pięćdziesiąt procent firm. Jak można zauważyć, tego typu sytuacja ma miejsce w wielu gospodarkach, zaś nasz kraj plasuje się sporo powyżej średniej w ogólnym zestawieniu. Bierze się to paru różnych powodów i z pewnością z takiej sytuacji cieszą się pracownicy.
Opisywane problemy z kompletowanie załogi zaczynają mieć przedsiębiorstwa działające w różnych branżach, sytuacja dotyczy zarówno wykwalifikowanych pracowników fizycznych i kierowców, jak również specjalistów i inżynierów. Obecnie można już wręcz powiedzieć o globalnym kryzysie, ponieważ skala zjawiska zaczęła osiągać niepokojące rozmiary, w ciągu ostatnich sześciu lat znacząco się pogłębiając.
Wbrew powszechnym opiniom, jakie stawiają wśród najbardziej poszukiwanych profesji informatyków, to statystyki nieco inaczej wyglądają. Wprawdzie znalezienie dobrej osoby do działu IT w dalszym ciągu nie jest łatwe, to jednak wśród badanych zawodów plasują się oni dopiero na ósmym miejscu. A najtrudniej już od paru lat jest znaleźć sprawdzonych pracowników fizycznych.
Ta pracownicza grupa jest jednak ogromnie duża i w jej skład wchodzą liczne zawody. Przede wszystkim są poszukiwani monterzy, mechanicy i elektrycy, dużym wzięciem cieszą się także stolarze, hydraulicy oraz osoby umiejące jeździć wózkami widłowymi. W każdej z tych branż bardzo trudno jest ze znalezieniem kompetentnej, zmotywowanej osoby do pracy.
Kolejną bardzo szukaną i ciężką do znalezienia grupą zawodów są kierowcy z doświadczeniem, głównie samochodów ciężarowych i autobusów, a następnie inżynierowie oraz operatorzy maszyn. Dalsze miejsca przysługują branży gastronomicznej i usługowej – najróżniejsze restauracje oraz hotele również nie mają prosto jeśli chcą znaleźć rzetelne osoby do pełnienia różnych funkcji.
Aktualnie coraz częściej można zauważyć w licznych branżach wręcz walkę o dobrego pracownika. Firmy jakie chcą zatrudnić nowych muszą zaproponować coraz to lepsze warunki, więc dotychczasowi pracodawcy również są zmuszeni do podjęcia odpowiednich działań, jakimi w pierwszej kolejności są zwiększone pensje.

Comments are closed.