O jakich rzeczach należy pamiętać przy szukaniu swojego pierwszego pracodawcy.


O tym, w jaki sposób zacznie się rozwijać czyjaś kariera zawodowa w dużym stopiu zależeć będzie od tego, do jakiej firmy trafi po zakończeniu nauki. Z tego też powodu przed podjęciem zatrudnienia należy dobrze przemyśleć, czy aby tam na pewno będzie miejsce, które zapewni odpowiedni rozwój. W praktyce nie za każdym razem wybór będzie możliwy, ale niekiedy lepiej będzie nieco dłużej poszukać niż później marudzić na decyzję, którą się podjęło.

Przede wszystkim trzeba zaznajomić się z wybraną firmą, sprawdzić jaką mam na rynku pozycję i to, co do tej pory osiągnęła. Trzeba zorientować się również, jakim jest pracodawcą i jakie warunki pracy w niej panują. Tu doskonałym źródłem informacji tego typu będą w pierwszej kolejności aktualni i przeszli pracownicy, jacy mogą wiele ciekawego powiedzieć o swoim miejscu pracy.

W praktyce najważniejszym aspektem w czasie wyboru pierwszego pracodawcy są wypłaty, i raczej długo nic się w tym zakresie nie zmieni. Jest oczywistym, że zaczynając pierwszą pracę początkowo przedział pensji może być niski, lecz najlepiej związać się z firmą, w której będą ciekawe możliwości.

Lecz w ostatnim czasie zwiększająca się ilość kandydatów w czasie podjęcia decyzji uwzględnia również pozapłacowe czynniki. I coraz częściej to właśnie takie dodatki są istotnym argumentem w zachęceniu dobrych kandydatów. Z takich też powodów podczas rozmów warto się dowiedzieć, co dana firma może zaproponować, a przede wszystkim zastanowić się porządnie, które mogą być dla nas ważne.

O ile rozpoczynając zawodową karierę pierwsze lata to czas nauki, to potem niejeden pracownik może się zatrzymać w miejscu z zawodowym rozwojem. Tak więc warto przy składaniu dokumentów aplikacyjnych dowiedzieć się, jakie i w tym obszarze będą możliwości, czy wybrany pracodawca zapewni odpowiednie szkolenia dopasowane do preferencji i potrzeb konkretnej osoby.

Na koniec wspomnieć też należy o atmosferze i klimacie które panują w nowym miejscu pracy. Przecież będzie się w niej spędzać prawie jedną trzecią swojego życia, tak więc byłoby bardzo dobrze, aby czas ten nie był przykrym, niewdzięcznym obowiązkiem. Tak więc i o to powinno się dowiedzieć, jeśli się będzie szukało swojej pierwszej pracy.

Comments are closed.