Z jakiego powodu coaching nie będzie lekarstwem na wszystkie problemy.

Coaching jest ostatnio ogromnie popularnym wśród licznych osób określeniem. W największym skrócie będzie to pomaganie innym ludziom w tym, żeby mogli oni jeszcze lepiej działać i zdobywali kolejne szczyty umiejętności i możliwości. Coaching nierozerwalnie jest związany z postacią trenera, którego zadaniem będzie pomaganie takiej osobie w zdobyciu określonych celów.

W ciągu ostatnich lat wokół coachingu pojawiły się liczne mity, które wynikają z rozmaitych powodów. Część osób widzi w tym lekarstwo na swoje problemy w życiu zawodowym i osobistym, z kolei inni podążają za modą, nie do końca mając świadomość, na czym coaching polega. W efekcie może to wszystko doprowadzić do nierealnych oczekiwań, a w efekcie mało przyjemnych rozczarowań.

Często na przykład problemem będzie postawa, że jeżeli ma się już coacha, to może on doprowadzić do oczekiwanych zmian bez większych starań jeśli chodzi o zaangażowanie swojego podopiecznego. A w rzeczywistości sytuacja znacznie inaczej będzie wyglądać. Coach ma być osobą, jaka pokaże cel i daje motywację do tego, żeby działać, ale dużą część pracy i tak będzie musiała wykonać dana osoba.

Następnym z problemów będzie postawa, że samo spotykanie się z coachem, jego osobowość i doświadczenie dadzą bardzo szybko oczekiwane rezultaty, w wielu przypadkach takie stwierdzenia można usłyszeć od kolegów albo przełożonych. Tymczasem po odbyciu paru sesji okazuje się, że wszelkie zmiany wymagają jednak dużego zdeterminowania i pracy własnej, i szybko pojawia się rozczarowanie oraz zniechęcenie.

Rzecz jasna wcale tak nie jest, że coaching ma jedynie wady i nie zdaje egzaminu, ponieważ tak czy inaczej jest to metoda która się cechuje dużą efektywnością i skutecznością. Będzie jednak wymagać należytego podejścia tak naprawdę od samego początku, wiele problemów się bowiem bierze z całkowitego niezrozumienia tego, na czym praca z coachem ma polegać.

Gdy ktoś będzie się decydował świadomie na zrobienie jakiś zmian w życiu, które prowadzi i jest zdeterminowany, aby tego dokonać, to osoba coacha na pewno mu w tym pomoże. Przede wszystkim może on wskazywać drogę, którą powinno się iść, aby zaplanowane zmiany rzeczywiście poszły w dobrą stronę.

Comments are closed.